Sanktuaria i miejsca kultu poza głównym szlakiem - naturalnie w Małopolsce!

Sanktuarium i klasztor na planie kwadratu widziane z lotu ptaka otoczone zielenią, w prawym dolnym rogu logo: napis Małopolska naturalnie
Małopolska to region, gdzie wiara i religia rozwijały się od czasów średniowiecza. Świadectwem tego jest nie tylko postawa mieszkańców głęboko zakorzeniona w tutejszej tradycji, ale także wiele kościołów, klasztorów, miejsc kultu i przydrożnych kapliczek rozsianych gęsto po regionie. Jedne znane w całym świecie przyciągają tłumy pielgrzymów, inne, położone poza głównym szlakiem, zachwycają niezwykłą atmosferą i zachęcają do modlitewnej kontemplacji.

Zaprosimy Was dziś do miejsc wyjątkowych, które nie są tak dobrze znane jak Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Wadowice, czy Kalwaria Zebrzydowska. Są za to niezwykłymi sakralnymi perełkami, z imponującą architekturą i dziełami sztuki, a przede wszystkim przepełniającą je duchowością i szczerą modlitwą. 


Na południe od Tarnowa w niewielkim Tuchowie, na wzgórzu należącym do Pogórza Ciężkowickiego  króluje Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i Klasztor Redemptorystów. Ojcowie Redemptoryści sprawują opiekę nad świątynią oraz przechowywanym w niej obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Obraz namalowany na lipowej desce w I połowie XVI w. uchodzi za cudowny. Matka Boska Tuchowska, zwana Panią Ziemi Tarnowskiej, ma w Tuchowie swoje wielkie święto: jest to odpust w dniach 1–9 lipca. W tym czasie tysiące pielgrzymów odwiedza Sanktuarium i Klasztor. Ciekawostką jest również ruchoma szopka, którą można podziwiać tu nie tylko w okresie Bożego Narodzenia, ale przez cały rok!


Pośród tatrzańskich lasów, nieopodal Rusinowej Polany i szczytu Gęsiej Szyi w 1860 r. młodej pasterce z Gronia, Marysi Murzańskiej, ukazała się w gałęziach świerka Matka Boska. Z czasem w tym miejscu powstała kaplica z figurką Maryi. Chętnie przybywał tu podczas swych górskich wycieczek przyszły papież Jan Paweł II. Dziś na Wiktorówkach stoi piękna drewniana kaplica, nawiązująca do stylu zakopiańskiego, a pieszymi szlakami, bo tylko tak można tu dotrzeć, przybywają wciąż liczne rzesze wiernych. To miejsce ma ogromne znaczenie dla okolicznych górali, a turyści przychodzą by choć na chwilę pogrążyć się w modlitwie i zadumie. Zresztą w tak pięknych okolicznościach przyrody szczególnie odczuwa się bliskość Absolutu. Na skalnym murze otaczającym kaplicę zamocowane są tablice poświęcone ludziom, którzy zginęli w górach - jest to symboliczny cmentarz ludzi gór. Kaplicą opiekują się Dominikanie. 


Korzeni Chrześcijaństwa w Małopolsce warto poszukiwać w Starym Sączu. Tutejszy Zakon Klarysek wznosi się nad Doliną Popradu już od ponad 700 lat. Surowa reguła zakonu i majestatyczny klimat miejsca, sprawi, że odwiedzając Klasztor można poczuć się jak w podróży do innego wymiaru. Założycielką sądeckiego zakonu była Św. Kinga  królewna węgierska i żona księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego. Według legendy to właśnie dzięki niej odnaleziono złoża soli w Wieliczce i Bochni. Po śmierci męża w 1280 r. wstąpiła do założonego przez siebie klasztoru. Stary Sącz szybko stał się miejscem jej kultu. 


Wybierając się na wycieczkę do Dolinek Krakowskich warto odwiedzić Czerną. Pośród bukowych lasów Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w ustronnym miejscu ponad doliną Eliaszówki znajduje się cenny zabytek baroku: kościół i klasztor Karmelitów Bosych w Czernej. To zarazem Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego. Klasztor i kościół św. Proroka Eliasza powstały w 1629 r. z fundacji Agnieszki z Tęczyńskich Firlejowej. Obraz Matki Bożej Szkaplerznej przechowywany jest tu od połowy XVIII w., a do rozprzestrzeniania jego kultu przyczynił się św. Rafał Kalinowski, którego relikwie złożone są w specjalnej kaplicy. Niezwykle malowniczo położony klasztor pozwala nie tylko na cichą modlitwę z dala od tłumu, ale także bliski kontakt z otaczającą przyrodą. 


Wędrując po Małopolsce warto zajrzeć do miejsc, które zachwycają, pomagają się wyciszyć i odzyskać właściwą perspektywę. Spokój i bliskość natury dodatkowo umacnia w modlitewnym skupieniu. Gwarantujemy, że każdy z Was podróżując po Małopolsce, odnajdzie miejsce bliskie sercu – naturalnie!
 

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Verknüpfte Assets