Smoki grasują w Krakowie! Nowa atrakcja turystyczna nie zieje ogniem

Głowa rzeźby smoka ziejącego ogniem
Co się stanie, jeśli w jednym miejscu spotkają się: najbardziej znana legenda miejska, krakowscy rysownicy Andrzej Mleczko i Edward Lutczyn oraz artyści z Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki? Powstanie nowa atrakcja turystyczna w Krakowie, która zaprasza do odkrywania miasta śladami smoków!

Szlak Smoków Krakowskich – atrakcja, której potrzebujecie!

Smoczy szlak to efekt realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego pod tytułem „Smok co krok”. Ten smoczy koncept jest połączeniem zwiedzania zakamarków Krakowa z poszukiwaniem figurek smoków. Każde z tych niewielkich dzieł sztuki nawiązuje do historii miejsca, w którym zostało postawione, co pozwoli każdemu, zarówno turystom, jak i mieszkańcom, odkrywać krakowskie ciekawostki i legendy.

Informacje te znajdziecie na tabliczkach umieszczonych przy smokach, na których umieszczono kody QR. Po zeskanowaniu kodu, na Waszych urządzeniach mobilnych pojawi się historia, która rozwiąże Wam zagadkę o tym, dlaczego właśnie ten smok, a nie inny polubił to konkretne miejsce. Czy strach się bać? Nie ma czego! Krakowskie smoki już nie zieją ogniem i nikogo nie zjadają, w zamian zapraszają na spacer po najciekawszych miejscach Krakowa!

Gdzie znajdziecie figurki smoków?

Szlak Smoków Krakowskich liczy obecnie 7 małych smoków i….jednego dużego, czyli tego najbardziej znanego, smoka wawelskiego. Rzeźba autorstwa wybitnego artysty Bolesława Chromego od ponad 50 lat strzeże Smoczej Jamy u stóp Wawelu. To właśnie stąd najlepiej jest zacząć spacer smoczym szlakiem. Gdy już zobaczycie, że nie takie straszne smoki, jak jej malują, zaopatrzcie się w mapę i ruszcie zobaczyć Kraków po smoczemu! Trasa przeprowadzi Was przyjemnym spacerem po niezwykle uroczych zakątkach miasta.

Pierwszy na Waszym szlaku może być Smok Geodeta, który grasuje przy szkole nr. 29 w Podgórzu, przy al. Dembowskiego 12. Kolejne miejsca to: Park Bednarskiego, gdzie spotkacie Smoka Turystę, Plac Axentowicza ze Smokiem Malarzem, park Krakowski, gdzie kręci się Smok z Mapą, park Jordana, gdzie zobaczycie Smoka z Latawcem, plac na Groblach ze Smokiem Wodnym i ostatnie miejsce to legendarne Kino Kijów, przy którym czuwa Smok Filmowiec.

Ale to jeszcze nie koniec smoczych opowieści! W przyszłym roku na ulice miasta zawitają kolejne smoki. Bądźcie zatem gotowi, bo do odkrycia będzie aż 10 nowych historii i legend Krakowa!

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Verknüpfte Assets