Beliansky Expres – wielka atrakcje polsko-słowackiego pogranicza kursuje do 25 lutego. Połączenia transgraniczne w Małopolsce

Beliansky Expres, relacji Poprad-Tatry - Muszyna, na stacji kolejowej
Choć nie mknie 200 km/h jest jednym z najpopularniejszych ekspresów na południu Małopolski. A szlak, który przemierza – z Popradu-Tatry do Muszyny i z Muszyny do Popradu-Tatry – okrzyknięto jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce i na Słowacji. Beliansky Expres kursuje w każdy weekend – do 25 lutego.

Słowacy mogą zaglądać do malowniczej Muszyny, a Polacy rozkoszują się atrakcjami Starej Lubowli, Podolińca, Spisskiej Beli, Kieżmarku i Popradu. Jaki jest koszt tej niezwykłej wyprawy? Od 2 do 5 euro.

Beliansky Expres – cuda natury z okien pociągu

Malownicza Dolina Popradu – jeden z najpiękniejszych fragmentów Beskidu Sądeckiego i jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce; uzdrowiskowe zagłębie z klimatycznymi kurortami i leczniczymi źródłami wody mineralnej; zjawiskowe panoramy, cenne zabytki, bogata i różnorodna kultura. Jeszcze do 25 lutego 2024 roku (przypomnijmy, że kursuje od 30 grudnia 2023 roku) w każdy weekend ze słowackiego Popradu do polskiej Muszyny wyrusza Beliansky expres – sezonowy pociąg dla polskich i słowackich turystów oferujący możliwość obcowania z pięknem Doliny Popradu i urokliwymi zakątkami polsko-słowackiego pogranicza.

Działający sezonowo już od kilku lat Beliansky expres odjeżdża w każdą sobotę i niedzielę z Popradu w kraju preszowskim na słowackim Spiszu o godz. 7.29 i 15.29, a do stacji w małopolskiej Muszynie przyjeżdża o godz. 9.11 i 17.11. Z kolei z Muszyny wyrusza o godz. 10.00 i 17.56, a do Popradu dociera o godz. 11.40 i 19.40. Po drodze zatrzymuje się w Studenym Potoku, Kieżmarku, Spiskiej Beli, Podolińcu, Starej Lubowli i Pławcu.

Bilety można kupić w kasach słowackiego przewoźnika kolejowego (Železničná Spoločnosť Slovensko) i na jego stronie internetowej https://predaj.zssk.sk/search oraz w pociągu na stacjach Plaveč i Muszyna. Szczegółowe informacje o połączeniu i biletach dostępne są na stronie internetowej https://idsvychod.sk/na-vylet-do-polska-belianskym-expresom

Rozkład jazdy Muszyna Poprad-Tatry:

⇒ Muszyna odjazd godz. 10.00

Plaveč – godz. 10.19

Stara Lubowla (Stará Ľubovňa) – godz. 10.33

Podolinec – godz. 10.46

Biała Spiska (Spišská Belá) – godz. 10.58

Kieżmark (Kežmarok) – godz. 11.17

Studený Potok – godz. 11.28

⇒ Poprad-Tatry – przyjazd godz. 11.40

 

Muszyna odjazd godz. 17.56

Plaveč – godz. 18.19

Stara Lubowla (Stará Ľubovňa) – godz. 18.33

Podolinec – godz. 18.46

Biała Spiska (Spišská Belá) – godz. 18.58

Kieżmark (Kežmarok) – godz. 19.17

Studený Potok – godz. 19.28

⇒ Poprad-Tatry – przyjazd godz. 19.40

 

Rozkład jazdy Poprad-Tatry – Muszyna:

⇒ Poprad-Tatry – odjazd godz. 7.29

Studený Potok – godz. 7.41

Kieżmark (Kežmarok) – godz. 7.51

Biała Spiska (Spišská Belá) – godz. 8.01

Podolinec – godz. 08.17

Stara Lubowla (Stará Ľubovňa) – godz. 8.34

Plaveč – godz. 08.52

⇒ Muszyna przyjazd godz. 9.11

 

Poprad-Tatry – odjazd godz. 15.29

Studený Potok – godz. 15.41

Kieżmark (Kežmarok) – godz. 15.51

Biała Spiska (Spišská Belá) – godz. 16.01

Podolinec – godz. 16.17

Stara Lubowla (Stará Ľubovňa) – godz. 16.34

Plaveč – godz. 16.52

⇒ Muszyna – przyjazd godz. 17.11

 

Ceny biletów na Beliansky Express – dorośli:

Muszyna – Plaveč – 2 euro

Muszyna – Stará Ľubovňa – 3 euro

Muszyna – Podolínec – 4 euro

Muszyna – Spišská Belá – 4 euro

Muszyna – Kežmarok – 4 euro

Muszyna – Poprad-Tatry – 5 euro

Ceny biletów na Beliansky Express – dzieci od 6 do 16 lat, pies

Muszyna – Plaveč – 1 euro

Muszyna – Stará Ľubovňa – 1,5 euro

Muszyna – Podolínec – 2 euro

Muszyna – Spišská Belá – 2 euro

Muszyna – Kežmarok – 2 euro

Muszyna – Poprad-Tatry – 2,5 euro

Beliansky Expres rozkład jazdy

Nie tylko Beliansky Expres – połączenia transgraniczne

Małopolskie pogranicze można zwiedzać nie tylko transgraniczną koleją, ale również autobusami. Słowacki kraj preszowski oprócz Belianskyego expresu uruchomił transgraniczne połączenie autobusowe na trasie Bardejovske Kupele – Bardejov – Krynica (operatorem jest słowacki przewoźnik SAD Prešov). Z kolei kraj żyliński połączenie autobusowe z Trsteny do Term Chochołowskich (operatorem jest lokalny słowacki oddział Arrivy). Swoje transgraniczne połączenie ma również Małopolska – w sieci autobusowych linii dowozowych Kolei Małopolskich autobus transgraniczny kursuje na trasie Bukowina Tatrzańska – Zakopane – Trstena.

Autobusy transgraniczne są połączeniami codziennymi i całorocznymi – powstały na terenach atrakcyjnych turystycznie nie tylko dla odwiedzających te miejsca turystów, ale również z myślą o mieszkańcach przygranicznych terenów. Dla turystów to doskonała alternatywa dla podróży samochodem, zwłaszcza w obliczu zatłoczonych w sezonie turystycznym i drogich miejsc parkingowych czy też w trosce o środowisko. Połączenia realizowane są wygodnymi, komfortowymi i przyjaznymi środowisku autobusami, a bilety z reguły można kupić u kierowcy płacąc gotówką lub kartą.

Kolejowe i autobusowe połączenia transgraniczne to atrakcyjna oferta – z poszczególnych stacji i przystanków można się przesiąść już na lokalne pociągi czy autobusy i dojechać w inne atrakcyjne miejsca polsko-słowackiego pogranicza.0

Informacje o połączeniach (rozkłady jazdy) można sprawdzić na stronach internetowych przewoźników – Kolei MałopolskichŽelezničná Spoločnosť Slovensko, Arriva Liorbus, SAD Prešov – a w przypadku połączeń słowackich na stronie wschodniosłowackiego organizatora transportu publicznego IDS Východ czy też w uniwersalnej słowackiej wyszukiwarce połączeń www.cp.sk.

I warto wspomnieć, że Małopolska planuje kolejną transgraniczną linię autobusową na trasie Nowy Targ – Czerwony Klasztor, a kraj preszowski ze Starej Lubowni do Piwnicznej.

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets