Majówka w Małopolsce

Kwitnące drzewo, a za nim zielony kopiec Krakusa.
Zastanawiacie się co robić w majówkę? Rowery, kajaki, wycieczka w góry, spacery po lesie, a może relaks nad jeziorem? W tym roku weekend majowy może trwać aż pięć dni, więc czasu starczy dosłownie na wszystko. Zapraszamy na przegląd majówkowych propozycji w Małopolsce dla każdego.

Wskoczcie na rowery

Rower to bezpieczna i zdrowa forma aktywności dla całej rodziny. Warto przypomnieć, że w Małopolsce realizowany jest największy projekt budowy tras rowerowych o europejskim standardzie VeloMałopolska. Do użytku oddano już prawie 600 km tras, wybudowano 6 dużych i kilkanaście mniejszych obiektów mostowych. Do tego dochodzi ponad 3000 km szlaków rowerowych o różnym stopniu trudności, po których można ułożyć sobie różne wycieczki rowerowe.

Nowością na mapie Małopolski są trasy rowerowe VeloLimanowski na terenie Powiatu Limanowskiego. Rozbudowane zostały szlaki wielofunkcyjne wokół Góry Mogielica i szlaki łącznikowe w Gminach Limanowa, Słopnice, Kamienica i Mieście Limanowa. Łączą się one teraz z trasą główną VeloDunajec. Ruszyła już wypożyczalnia sprzętu turystycznego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy LKS „Zalesianka" w Zalesiu, gdzie jest możliwość odpłatnego wypożyczenia rowerów zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, rowerów z krzesełkami oraz kijów nordic walkingu. Więcej informacji o szlakach tego regionu na stronie velolimanowski.pl oraz trasymogielica.pl. Od niedawna można także pojeździć wokół Pustyni Błędowskiej, gdzie zostały oddane nowe, utwardzone ścieżki rowerowe.

Konkretne propozycje wycieczek oraz mapy tras znajdziecie na stronie: narowery.visitmalopolska.pl

Popłyńcie z prądem

Kto nie lubi spędzać czasu nad wodą? Być może majówka może okazać się jeszcze zbyt chłodna na pierwsze kąpiele i opalanie, ale jest wiele alternatywnych rozwiązań. W Małopolsce jest wiele miejsc, gdzie można popływać np. kajakiem. Począwszy od Krakowa, gdzie płynąc z prądem Wisły, można podziwiać Wzgórze Wawelskie, Podgórze, czy też Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Można także wybrać się na szlak kajakowy rzeką Dłubnią w Nowej Hucie. To łatwa, ale pełna przygód trasa, która pozwala zobaczyć tę dzielnicę Krakowa z zupełnie innej strony. Opuszczając stolicę Małopolski, warto wybrać się na kajaki także w okolicach Wadowic na rzece Skawa.

Inną rzeką słynącą z kajakarstwa jest Dunajec. Na chętnych czekają różne trasy pod względem długości i stopnia zaawansowania. Ale to nie wszystko, bo soczysta, wiosenna zieleń Przełomu Dunajca kusi, by skorzystać z niesamowitej atrakcji, jaką jest spływ flisacką łódką. Około 2-godzinny spływ to idealna okazja na poznanie pienińskich uroków czy ciekawych historii opowiadanych przez flisaków. Możecie wybrać dwa warianty trasy, krótszy ze Sromowców Niżnych i dłuższy ze Sromowców Wyżnych i spłynąć do urokliwej Szczawnicy.

Spędźcie czas na łonie natury

Aż 55,3% powierzchni Małopolski objęto ochroną przyrodniczą: utworzono tu 6 parków narodowych, 11 krajobrazowych, 10 obszarów chronionego krajobrazu i 85 rezerwatów. Wyskoczcie za miasto i odetchnijcie pełną piersią! W końcu to Małopolska ma najwięcej parków narodowych w Polsce!

Z Krakowa tylko chwila dzieli Was od dolinek krakowskich. Macie do wyboru osiem różnych dolinek i każda z nich jest zupełnie inna. Do wyboru Dolina Kluczwody, Bolechowicka, Będkowska, Szklarki, Racławki, Eliaszówki, Mnikowska oraz Dłubni. Na wschód od Krakowa znajduje się duży obszar leśny z licznymi ścieżkami spacerowymi – Puszcza Niepołomicka. Również blisko serca Małopolski jest warty odwiedzenia o każdej porze roku Ojcowski Park Narodowy z pysznym Pstrągiem, formacjami skalnymi i uroczą zabudową miasteczka.

Małopolska to raj dla fanów pieszych wędrówek. W zależności od stopnia zaawansowania i kondycji fizycznej można wybrać się na rozmaite wycieczki górskie. Dla poszukujących ciszy, kontaktu z naturą oraz wielbicieli Szlaku Architektury Drewnianej polecamy Beskid Niski. Beskid Wyspowy czy Sądecki to idealna destynacja dla każdego bez wyjątku, z niepowtarzalnymi widokami i wieżami widokowymi na wielu szczytach. Jeśli jeszcze nie zaliczyliście Turbacza – najwyższego szczytu Gorców i zupy czosnkowej w schronisku na szczycie, to majówka może jest na to idealnym czasem. Nieco wyższym szczytem, bo 1725 metrów można zdobyć, idąc na Babią Górę, zwaną również Kapryśnicą czy Diablakiem. Ten popularny szczyt słynie z pięknych wschodów słońca. Natomiast dla fanów największej adrenaliny, przewyższeń, ekspozycji polecamy wycieczki w Tatry. Polecamy jednak wcześniej dobrze zapoznać się z komunikatami na temat bezpieczeństwa na stronie https://tpn.pl/.  

Zostajecie na majówkę w Krakowie? Tu też znajdzie się wiele atrakcji na łonie natury, np. w Ogrodzie Botanicznym. Początek maja to okres kwitnienia wielu roślin i idealny czas na odwiedziny tego miejsca. Spróbujcie wypatrzeć na drzewach rodzinę puchatych sów – puszczyków, które wybrały sobie krakowski Ogród Botaniczny na miejsce zamieszkania. Po przyjemnym spacerze możecie się napić pysznej kawy w otoczeniu pięknej zieleni w Milin Cafē. Fanów zwierząt zapraszamy także do krakowskiego ZOO. Stamtąd już niedaleko na jeden z krakowskich kopców - Józefa Piłsudskiego. Pozostając w temacie kopców, polecamy wybrać się na zachód lub wschód słońca na Kopiec Kraka. Piękne widoki gwarantowane.

Wybierzcie się na majówkowe wydarzenia!

Majówka to idealny czas na Otwarcie Sezonu Turystycznego w Małopolsce. W sobotę 29 kwietnia zapraszamy Was na taką inaugurację do Zalesia, obok Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. Wspaniałe, domowe jedzenie, atrakcje dla najmłodszych, koncert energetycznego zespołu „Ciupaga”, a przy sprzyjającej pogodzie start balonów na ogrzane powietrze.

Tego samego dnia będzie się działo także na Zamku w Rabsztynie. Prezentacje broni, pokazy walk i strojów średniowiecznych, animacje, a także klimatyczne, wieczorne zwiedzanie zamku – to wszystko czeka na odwiedzających w ten dzień.

Komu bliżej do Ojcowskiego Parku Narodowego, to zapraszamy do Ojcowa. Będziecie mieć okazję bezpłatnie zwiedzić zamek oraz Jaskinię Nietoperzową w Jerzmanowicach. Koła lokalnych gospodyń wiejskich będą czekać z domowymi specjałami, przewodnicy oprowadzą po Parku Narodowym, a specjaliści od nordic walkingu pokażą jak odpowiednio używać tych dwóch kijków.

Aż tydzień świętowania czeka na Was w Gorlicach. Podczas tak zwanych Dni Gorlic będziecie między innymi mogli uczestniczyć w wielu koncertach, pooglądać zabytkowe samochody oraz zobaczyć wielkie widowisko, jakim jest rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami.

Rodzinna majówka także na Jaworzynie Krynickiej! Cała gama wydarzeń czeka na odwiedzających Krynicę-Zdrój. Na szczycie Jaworzyny na dzieci będą czekać dmuchańce, place zabaw, animatorzy dla dzieci, gry terenowe, a także wycieczki i warsztaty, na które obowiązują zapisy pod tym linkiem. Spędźcie ten czas aktywnie razem.

Inne atrakcje

Ciężkowice i Skamieniałe Miasto

Polecamy rezerwat Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. W okolicy znajdują się też inne kompleksy leśne: Pasmo Brzanki i Liwocza, okolice Jamnej, Rezerwat Diable Skały w Bukowcu, Ścieżki edukacyjne w Polichtach, Las Tuchowski, Rezerwat Cisy w Mogilnie.

Energylandia

Od 28 kwietnia Energylandia do końca sezonu będzie otwarta codziennie. Ponadto, mamy świetną wiadomość dla fanów atrakcji wodnych, bo 29 kwietnia największy park rozrywki w Polsce otwiera pierwszą część swojej strefy basenowej. Wybierzcie się na majówkowe szaleństwa do Energylandii.

Oświęcim i okolice

Na krótką wycieczkę polecamy tereny spacerowo-rekreacyjne nad rzeką Sołą, które znajdują się nieopodal Starego Miasta w Oświęcimiu. Bulwary są świetnym miejscem, zarówno dla rolkarzy, rowerzystów czy spacerujących rodzin z dziećmi.

Bolęcin i okolice

W wiosce tematycznej Wioska pod Skałą w Bolęcinie otwarty jest Zajazd Rowerowy NAWSIE – przystanek na trasie dla rowerzystów, spacerowiczów i miłośników geologii odwiedzających Skałkę Triasową, unikatowy ostaniec wapienny w Bolęcinie oraz Puszczę Dulowską. Zajazd specjalizuje się w kuchni domowej oraz zapiekankach.

Kalwaria Zebrzydowska i Lanckorona

Otwarte są dróżki kalwaryjskie przy Sanktuarium Pasyjno – Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej (Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO). Niedaleko Kalwarii znajduje się Lanckorona z przepięknym rynkiem i Górą Lanckorońską, gdzie znajdują się ogólnodostępne ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego oraz przyjemne trasy spacerowe.

Tarnów

Tarnowskie Centrum Informacji proponuje aktywny wypoczynek i poleca park biegowy na Górze św. Marcina, spacer po ścieżce Debrza, wypad na Kantorię czy do Parku Strzeleckiego lub parku na Piaskówce. Przypominamy, że w Tarnowie funkcjonuje 16 miejskich stacji rowerowych, więc o sprzęt na wycieczkę nie musisz się martwić, Zachęcamy także do zwiedzania kościółka św. Marcina, tarnowskiej katedry czy kościółka MB Szkaplerznej, który znajduje się obok Burku.

Wycieczka nad Jezioro Czorsztyńskie

Żegluga nad Jeziorem Czorsztyńskim nie zawiedzie turystów. Wybierzcie się na rejs statkiem, a przy okazji zobaczcie Zamek w Niedzicy czy zaporę na jeziorze. Możecie też wypożyczyć rowery i udać się na przyjemną wycieczkę wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Przepiękne widoki gwarantowane!

Sądecki Park Etnograficzny

Od 1 maja możecie zwiedzać to miejsce w godzinach 10-18. W dodatku od 2 maja w cenie biletu czeka tam na Was wystawa wyjątkowych rękawic furmańskich. 2 i 3 maja oraz we wszystkie weekendy wystawie będą towarzyszyły pokazy przestrzennego tkania łapawic, czapek i zarękawków, a także tkanie rękawicy furmańskiej XXXXL.

Brama w Gorce nowa atrakcja turystyczna

Już 30 kwietnia w Waksmundzie wielkie otwarcie nowej atrakcji turystycznej Brama w Gorce - ścieżka w koronach drzew. Zapraszamy do odwidzenia fascynującego świata gorczańskiej przyrody. Każdy kto odwiedzi nowo otwarte Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne, będzie miał okazję doświadczyć wyjątkowego kontaktu ze światem fauny i flory, które na co dzień możecie spotkać w tych wspaniałych górach. Bedzie można również zobaczyć podziemny tunel, który zdradzi tajemnice składu skał i sposobu w jaki woda nadaje im kształt.

 

Więcej propozycji na majówkę dla całych rodzin znajdziecie tu.

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets