Zaplanuj wakacje ze smakiem

Furmanka na polnej drodze w porze letniej, w prawym dolnym rogu logo Małopolski i napis Zasmakuj w podróży
Jeśli wciąż zastanawiacie się jak zaplanować swoją wakacyjną podróż po Małopolsce, aby połączyć aktywny wypoczynek, zwiedzanie ciekawych miejsc, atrakcji i smakowanie lokalnych specjałów – bardzo chętnie Wam podpowiemy!

Oto kilka podróżniczych inspiracji pochodzących z Przewodnika Małopolska w rytmie eko, które zadowolą każdego ciekawego podróżnika i żądnego kulinarnych przygód łasucha.

Szlakiem bacówek

Zacznijmy od Podhala, Spisza i Orawy -  to najczęściej wybierane wakacyjne destynacje w Małopolsce. Liczne górskie szlaki, świetnie przygotowane i oznakowane trasy rowerowe zachęcają do aktywności i odkrywania urokliwych zakątków. Kulinarnym hitem okolic są oczywiście sery. Góralskie sery smakują najlepiej, jeśli kupimy je wprost z bacówki. Mogą być też świetną przekąską na trasie dłuższej wędrówki. Ale w sumie czemu nie wybrać się na kulinarną wycieczkę od bacówki do bacówki i rozkoszować się bez końca charakterystycznym wędzonym aromatem? W planowaniu takiej wyprawy pomoże Szlak Oscypkowy. W górskich bacówkach znajdziecie nie tylko najlepsze sery ale podglądniecie jak wygląda wypas owiec, jak powstają serowe smakołyki i jak wygląda życie górali na halach. Jeśli będziecie w okolicy Czorsztyna koniecznie zajrzyjcie do Bacówki na Polanie Majerz, tam Wojciech Komperda, jeden z twórców Slow Food Polska, ale przede wszystkim baca z dziada pradziada, wprowadzi Was w pasterski świat, pokaże jak wygląda kulturowy wypas owiec i poczęstuje wybornym oscypkiem, bryndzą, buncem, żętycą i innymi pysznościami. Tradycje pasterskie przywędrowały na ziemie polskie wraz z Wołochami, więc jeśli będziecie chcieli poznać bliżej tę historię koniecznie ruszajcie Szlakiem Kultury Wołoskiej.

Sądeckie orzeźwienie

Jadąc ze Spisza i Pienin w kierunku Nowego Sącza koniecznie zatrzymajcie się w Łącku. To genialny pomysł na wycieczkę rowerową Velo Dunajec. Aby odpocząć w trasie, możecie odwiedzić słynną Tłocznię Maurera. Tam soczyste i chrupiące łąckie jabłka i inne świeże owoce zamieniają się w pyszny, pełen witamin, świeży sok. Takie owocowe orzeźwienie może okazać się bezcenne podczas letnich wycieczek, szczególnie podczas upałów. W tłoczni powstaje także słynna łącka śliwowica i inne owocowe okowity. Buteleczka lokalnego trunku może być doskonałą pamiątką z podróży. Miejsc gdzie na Sądecczyźnie możecie szukać orzeźwienia jest wiele, a to za sprawą licznych źródeł wód mineralnych i leczniczych. Wędrując pieszo lub rowerem Doliną Popradu możecie rozkoszować się nie tylko smakiem, ale również uzdrawiającą mocą tutejszych wód. Po wyprawie na Radziejową, Pasmie Jaworzyny, albo długich spacerach po Muszynie, Piwnicznej-Zdroju czy Krynicy, z pewnością docenicie łyk najlepszej jakości, naturalnej wody. 

Sielskie klimaty Małopolski Zachodniej

Jeśli wakacyjny urlop to dla Was czas odpoczynku i wyciszenia, koniecznie odwiedźcie Lanckoronę. Ta niewielka miejscowość z niepowtarzalnym artystycznym klimatem to idealne miejsce na wypoczynek w rytmie slow. Spacer wokół Góry lanckorońskiej warto zakończyć w którejś z miejscowych, klimatycznych kawiarni, by rozmarzyć się z widokiem na malowniczą okolicę. Koniecznie spróbujcie przetworów ze Smaków Gościńca i chleba z Piekarni Rodzinnej Siwek. Możecie także zgłębić tajniki wykorzystania ziół w gospodarstwie edukacyjno-zielarskim „U Maciejowej” w nieodległej Jastrzębi. Na deser wpadnijcie koniecznie do Wadowic. Nigdzie nie skosztujecie tak wyśmienitych, legendarnych kremówek jak w rodzinnym mieście Jana Pawła II.  

W okolicy zgłębicie tajniki pszczelarstwa – będzie to fantastyczna przygoda dla małych i dużych podróżników. Warsztaty pszczelarskie w Pasiece u Wojtka w Marcyporębie, zajęcia edukacyjne w Apilandii w Kleczy Dolnej, wizyta w Pasiece na Zastawiu będą nie tylko ciekawą przygodą ale także okazją do smakowania wyśmienitych lokalnych miodów. Jeśli chcielibyście natomiast skosztować słynnego karpia z Zatoru, ale też nauczyć się jak filetować i przyrządzić tę królewską rybę koniecznie zajrzyjcie do Łowiska Wędkarskiego Podolsze.  

W krainie winnic i wyśmienitej kuchni

Wino, świeże warzywa i owoce, słynna fasola Piękny Jaś to kulinarne znaki firmowe Ziemi Tarnowskiej. Jeśli zabierzecie ze sobą rowery możecie zrobić sobie fantastyczną 40 km wycieczkę przez Rzuchową, Dolinę Dunajca, Dąbrówkę Szczepanowską Janowice, Lubinkę, Lubczę i Szczepanowice. Punktem startowym może być Tarnów lub stacja kolejowa w Świebodzinie. Po drodze możecie zajrzeć do tutejszych winnic: Janowice, Gierowa i Uroczysko w Janowicach, Dąbrówka w Dąbrówce Szczepanowskiej, Zadora i Kulawik w Szczepanowicach oraz Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, a także do winnicy Michałowin i Epigon. 


Doskonałą alternatywą może być pętla rowerowa u stóp Pasma Brzanki. 36 km przejazd pozwoli odwiedzić Tuchów, Winnicę Rodziny Steców, założenie pakowo-dworskie w Uniszowej, Ryglice, Jonicy, Winnice i Pasiekę Piwnice Antoniego w Woli Lubeckiej,  Zalasową i cmentarz z okresu I wojny światowej w Lesie Tuchowskim. Po drodze oprócz okazji do degustowania wyśmienitych miodów i wina czekają Was przepiękne widoki i wiele ciekawostek historycznych okolicy. 

Coś dla wielbicieli ryb i mięsożerców

Od wieków w jurajskich dolinach hodowano pstrągi. Jeśli lubicie te słodkowodne drapieżne ryby koniecznie wybierzcie się na pieszą wędrówkę po Dolinie Prądnika lub Dolinie Będkowskiej. W Pstrągu Ojcowskim i Gospodarstwie Rybackim Dolina Będkowska możecie próbować pstrąga przygotowanego na różne sposoby. Z lokalnymi dodatkami, pieczywem, kiszonkami smakuje najlepiej. Uroki okolicy, głębokie doliny i wapienne ostańce będą doskonałym tłem dla wybornej uczty. 


Prawdziwa gratka dla mięsożerców czeka w Liszkach i Czernichowie. Nadwiślańskie położenie sprzyja spacerom, a smak tutejszych wędlin, wytwarzanych tradycyjnymi metodami słynie w całej Polsce. Kiełbasa Lisiecka została wpisana na unijną listę produktów regionalnych co świadczy o jej jakości. Przy okazji zakupów można odwiedzić też pobliskie Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, albo Las Wolski. 
Wykorzystajcie wakacyjny czas by zwiedzać i próbować nowych smaków. Zasmakujcie podróży w Małopolsce!

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści