Jaskinie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Beskidów

zdjęcie z wnętrza Jaskini Nietoperzowej
Najbardziej charakterystycznymi formami Jury Krakowsko-Częstochowskiej są jaskinie, powstałe wskutek zjawisk krasowych zachodzących w jurajskich skałach wapiennych. Szczególnie dużo jaskiń znajduje się w okolicach Ojcowa.
Największą udostępnioną do zwiedzania jest Jaskinia Wierzchowska Górna, która została uznana za pomnik przyrody na terenie Jurajskiego Parku Krajobrazowego „Dolinki krakowskiei stanowi jeden z kluczowych punktów „Pierścienia Jurajskiego“. Rocznie odwiedza ją ponad 20 tys. turystów. Nic w tym dziwnego, ściany i strop jaskini zdobi zapierająca dech w piersiach szata naciekowa. Dużą atrakcją są ekspozycje paleontologiczne i geomorfologiczne oraz nietoperze, głównie podkowce małe, oraz rzadkie pająki Meta menardi.
Kolejne miejsce warte zobaczenia to Grota Łokietka w szczytowej partii Góry Chełmowej. Uwagę zwraca tutaj piękna żelazna furtka z wystylizowaną pajęczyną przypominającą legendę o Łokietku. Warto dodać, że jest to jedna z najbardziej znanych jaskiń w Polsce, która ponadto jest jednym z największych symboli Ojcowskiego Parku Narodowego.
Kolejna, Jaskinia Nietoperzowa, która znajduje się w górnej części Doliny Będkowskiej, jest udostępniona do zwiedzania jedynie z przewodnikiem. Jaskinia ta znana jest jako stanowisko tzw. kultury jerzmanowickiej, gdzie znaleziono krzemienne groty i oszczepy wykonane przez pierwsze grupy ludzkie Homo sapiens. To właśnie w tej jaskini nagrywano sceny do filmu Ogniem i mieczem.
W bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Krakowskiej znajduje się Jaskinia Ciemna, zaliczana do najcenniejszych stanowisk archeologicznych na ziemiach Polski. Najstarsze ślady bytowania tutaj człowieka prehistorycznego pochodzą nawet sprzed 115 tys. lat. Dodatkowo spośród innych jaskiń wyróżniają ją niesamowite połacie rurkowatych stalaktytów oraz wielkie kopulaste stalagmity, których wysokość sięga nawet 1 m.

Zwiedzając małopolskie jaskinie, nie można zapomnieć o jeszcze jednej: krakowskiej Smoczej Jamie. Smok wawelski należy do świata legend, ale jego grota jest jak najbardziej realna i znajduje się u stóp Wawelskiego Wzgórza. Smocza Jama jest jednak nie tylko cennym zabytkiem historyczno-kulturowym, ale także przyrodniczym z rzadkim skorupiakiem – studniczkiem tatrzańskim.

Również w Beskidach, na dość popularnym turystycznym szlaku wiodącym od Lubnia do Kasinki Małej, możemy przenieść się w tajemniczy podziemny świat jaskini Zimna Dziura. Stanowi ona ewenement wśród jaskiń beskidzkich, ze względu na ciasny tunel wypełniony warstwą lodu, zalegającego tu przez większą część roku. Nawet w upalny letni dzień można tu zmarznąć.

 

 

Zimna Dziura

 

Jaskinia Wierzchowska

Górna

 

Grota Łokietka

 

Jaskinia

Nietoperzowa

 

Jaskinia Ciemna

Smocza Jama

Długość trasy (m)

25

1000

320

454

209

80

Czas zwiedzania (min)

15

45

30

45

30

20

Temperatura (°C)

3,5-5,5

7,5

7,5

7,5

7,5

8

Obowiązkowe zwiedzanie z przewodnikiem

tak

tak

tak

tak

tak

nie

Oświetlenie elektryczne

nie

tak

tak

tak

nie

tak

Czynne

cały rok

9 IV–30 XI

19 IV–30 X

1 IV–11 XI

28 IV–30 XI

1 IV–31 X

 


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści